Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas.
Privātuma politika

10 interesanti fakti par Mārtiņdienu


Raksta attēls

Gatavojoties Mārtiņdienas svinībām - interesanti fakti par Mārtiņdienas ēdieniem un citām tradīcijām.

  1. Jūtam ziemas tuvošanos - Mārtiņdienā senlatviešu tradīcijās tika uzskatīta par rudens beigām un ziemas sākšanos. Līdz šai dienai jāpabeidz visi rudens darbi - jāapstrādā zeme, jānokuļ labība, jānovāc raža. Latvieši ticēja, ka, neievērojot šo noteikumu, nākamajā gadā gaidāma slikta raža.
  2. Putna gaļas cepeši - senlatviešu tradīcijās noteikti atradīsi daudz dažādu paražu par putna gaļas ēšanu un tās nozīmi šajos svētkos. Mājas saimniekam esot jānokauj gailis, bet saimniecei - vista.
  3. Salds naktsmiers - pēc lielā mielasta ar daudzajiem cepešiem visiem ir tūlīt pat jādodas gulēt, turklāt ir jāguļ līdz pat saullēktam, ne mazāk. Tad mājas saimei būs veiksmīgs gads līdz pat nākamajai Mārtiņdienai.
  4. Mārtiņu pītes - viens no tradicionālajiem Mārtiņdienas ēdieniem. Tie ir plāceņi veidoti no maltās gaļas, kaņepēm, zirņiem un kartupeļiem.
  5. Laiks ģimenei - ap Mārtiņdienu un pēc tās dienas sarūk pavisam īsas, tādēļ senlatvieši, sākot ar Mārtiņdienu līdz pavasarim, daudz laika pavadīja iekštelpās, kopā ar ģimeni stāstot pasakas un aizejošā gada piedzīvojumus.
  6. Ne tikai Latvijā - līdzīgi svētki Mārtiņdienai tiek svinēti arī ārpus Latvijas, kā, piemēram, Vācijā, Anglijā, Zviedrijā, Dānijā, Somijā, Igaunijā. 
  7. Mārtiņdienas zoss - lai gan mūsdienās Mārtiņdienu asociējam ar svinīgo zoss cepeti, šī nav latviešu tradīcija. Zoss cepetis Mārtiņdienas svinēšanā kā tradīcija ienākusi no ģermāņu tautām. Senie latvieši turējās pie gaiļa un vistas cepešiem šajos svētkos.
  8. Saldajā medus rausis - bagātīgajā svētku galdā īpaša vieta bija ne vien gaiļa cepetim, bet arī tradicionālajam meds rausim, kas tika gatavots īpaši godinot Mārtiņu.
  9. Mārtiņbērnu masku gājiens - neiztikt arī bez pārģērbšanās! Mārtiņbērni parasti pārģērbjas dažādu dzīvnieku tēlos, taču vissvarīgākais - kādam noteikti jābūt zirga maskā. Šo gājienu maskās dēvē par Mārtiņa dzīšanu.
  10. Saules ēdieni - Neskaitot Mārtiņdienas cepeti, galdā būtu jāliek dažādi apaļas formas ēdieni, tādejādi simbolizējot saulgriežus.

Instagram Sekot