Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas.
Privātuma politika

10 latviešu ticējumi par Ziemassvētku mielastu


Raksta attēls

Kā senie latvieši svinējuši Ziemassvētkus.

1. Zīlēšana ar šķīvjiem - senajiem latviešiem saulgriežu laikā īpaši paticis zīlēt. Ziemassvētkos tas ticis darīts šādi - zem šķīvjiem paliek maizi, atslēgu, gredzenu, naudu un smiltis. Tad katram viesim jāskatās, kas tam palikts zem šķīvja - ja maize, tad nākamajā gadā būšot pārticis, ja atslēga - būšot saimnieks, ja nauda - būšot bagāts, bet ja smiltis - tad neveikšoties.

Pārsteidz viesus un pagatavo klasisko rupjmaizi paša rokām - meklē recepti ŠEIT.

2. Zīlēšana ar mājdzīvniekiem - lai uzzinātu, ar kuru produktu būt taupīgiem nākamajā gadā, tika zīlēts šādi: Ziemassvētku vakarā istabā uz grīdas nolika gabaliņu maizes un gaļas. Tad istabā ielaida suni - pie tā, pie kā suns pieskrējis vispirms, nākamajā gadā esot palicis dārgāks.

3. Jāēd dūšīgi - jo Ziemassvētkos ēd vairāk un labāk, jo vairāk izdevies ir nākamais gads. Tādēļ bieži vien senie latvieši esot pat devuši mājdzīvniekiem tos labākos gardumus. Turklāt jāēd vismaz līdz pusnaktij - tad nākamajā gadā gaidāma auglīga vasara.

4. Sveces, maize un sāls - lai nodrošinātu savai ģimenei svētību, Ziemassvētku vakarā uz galda visu laiku jābūt maizei, sālim un ugunij.

5. Cūkas šņukurs veiksmei - visai Ziemassvētku saimei esot noteikti jāapēd gabaliņš cūkas šņukura, lai nodrošinātu laimi un veiksmi mājās.

6. Zirņi - Ziemassvētku neatņemama sastāvdaļa - Ziemassvētkos jāēd zirņi, lai nākamajā gadā nebūtu jāraud. Turklāt zirņi nedrīkst palikt pāri - cik neapēstu zirņu, tik neizraudātu asaru.

7. Slavenie 12 ēdieni - Ziemassvētku galdā esot jābūt 12 ēdieniem - cūkas šņukuram, cepetim, ribiņām, kāpostiem, zirņiem, pīrāgiem, grūdenim, kočai, zivij, plātsmaizei un piparkūkām. Turklāt, lai būtu bagāts, Ziemassvētku vakarā jāēdot 9 reizes.

8. Gaidāma ražena vasara - ja Ziemassvētki iekrīt svētdienā (kā tas ir šogad), tad esot gaidāma ražena vasara.

9. Ziemassvētku mielastu var vākt nost tikai nākamajā dienā - Kad Ziemassvētku mielasts pabeigts, to nedrīkstot vākt nost, bet gan jāatstāj uz galda visu nakti. Tad mājā visu gadu valdīšot pārticība.

10. Jāievēro manieres - Ziemassvētkos pie galda nedrīkstot laizīt pirkstus, citādi nākamajā gadā gaidāmi daudzi savainojumi.


Instagram Sekot