Kā lasīt cenu zīmes Rimi veikalos


Raksta attēls

Vīns ir zinātne, kuru pilnībā nevar apgūt pat līdz mūža beigām, un attiecības ar vīnu galvenokārt ir jāveido katram pašam. Tas ir interesants izziņas un meklējumu process, tomēr, lai iesācējam palīdzētu neapjukt plašajā vīnu pasaulē, Rimi komanda ir izveidojusi un papildinājusi esošo informāciju, kas pieejama veikalu vīna nodaļās.

Uz atsevišķām vīna pudelēm ir uzlīme „Rimi Vīna dārzs iesaka” – tā ir uzlīme, kas izceļ labākos vīnus, kurus importē pats Rimi, uzreiz no piegādātāja ieliekot plauktā, un kuri ir pieejami tikai Rimi veikalos. Šī uzlīme apliecina, ka vīns ir labs un tipisks vīnam, kādam tam būtu jābūt no konkrētā reģiona, vīnogām, valsts un vīna ražošanas veida. Un uzlīme pasaka priekšā, ka, ievērojot šos faktorus, konkrētais vīns ir atbilstošs un izdevīgs pirkums. Importēts tiek daudz vairāk vīnu, uz visiem uzlīmes netiek līmētas, bet ar uzlīmēm tiek izcelti tikai tie vīni, kuri precīzi raksturo konkrēto vīna stilu un reizē ir arī izdevīgs pirkums. Tādējādi cilvēkiem tiek dota papildu iespēja starp daudziem simtiem dažādu vīnu vieglāk izvēlēties piemērotāko vīnu.

Šobrīd vīniem ir specifiskas cenu zīmes, kas būtiski atšķiras, piemēram, no brokastu pārslu vai piena cenu zīmēm. Vīna cenu zīme arī ir izglītojoša un sniedz informāciju, kas palīdz neapjukt un izvēlēties savām vēlmēm un iecerēm atbilstošāko vīnu. Katrā veikalā diemžēl nav iespēja nodrošināt pilnas slodzes vīnzini, kurš katram pircējam spētu ieteikt konkrētu vīnu, un tas arī nav vajadzīgs, jo tad jau tas vairs nebūtu veikals. Tā nu šeit katram pircējam ir patstāvīgi jāpieņem lēmums, kādu vīnu pirkt, savukārt tas, ko mēs varam darīt, ir maksimāli atvieglot šo izvēli un maksimāli nodrošināt, ka tiek izvēlēts atbilstošākais vīns no plauktā pieejamajiem. Cenu zīmes informē par vīna izcelsmes valsti (papildus tam, ka virs plauktiem ir izkārtnes ar valstu nosaukumiem), vīna veidu (sarkanvīns, baltvīns, rozā vīns), vīnogu šķirni, kā arī tās informē par vīna pamatīpašībām – ieteicamo pasniegšanas temperatūru, salduma pakāpi, struktūras intensitāti, kas pasaka, cik piesātināta ir aromātu buķete un garšas struktūra (piemēram, viegla vai intensīva). Uz cenu zīmes ir ne vairāk kā sešas piktogrammas ar ēdienu un produktu ikonām, kas parāda pamatsaderību vīnam ar ēdienu (tiek izdalīti 20 dažādi ēdiena veidi). Šajā jautājumā iesakām vadīties pēc izslēgšanas principa – ja kāds ēdiens nav norādīts, tas ne vienmēr nozīmē, ka vīnu nevar pasniegt pie kā cita, bet tāda saderība varētu būt visnotaļ sarežģīta un iespējama, ja konkrētais ēdiens tiek pagatavots kādā noteiktā veidā. Norādītie simboliņi būs piemēroti daudz vienkāršākām variācijām, un būs diezgan nekļūdīgs savienojums, ja ēdiens vai produkts tiks pagatavots citādi, jo vīna izvēle pie ēdiena tik un tā būs pareiza. Un vīnu varēsi brīvi pasniegt pie vakariņām, pārlieku nesabojājot ne vīna, ne ēdiena garšas.

Savukārt dažos lielākajos veikalos jau ir nākamās paaudzes cenu zīmes – labāk pārredzamas un vēl ar papildu, vieglāk uztveramu noderīgu informāciju, kura, mūsuprāt, pārredzamāk atspoguļo visu jau vecajās cenu zīmēs norādīto, kā arī jaunas, interesantas papildu nianses, kuras vēl vairāk atvieglo pircēja izvēli. Jaunajās cenu zīmēs ir integrēta krāsu josla, kas sadala visu mūsu plašo sortimentu piecās daļās. Par sadalīšanas principu ir izvēlēts vīna vispārīgais stils un veids, kas ļauj pircējam, pirmoreiz saskaroties ar jaunu, vēl nenogaršotu vīnu, nojaust, kāda virziena smaržu un garšu, iespējams, šis nezināmais vīns atklās. Tas nav nekāds novatorisks vispasaules jaunums – šāds vīna dalījums ir jau pieejams citās valstīs, kurās vīna tirgotāji atskārtuši, ka jebkura veida vīna kārtošana plauktos, vienalga, vai pēc to krāsas, cenas vai izcelsmes valsts, nedod pircējam pilnīgu priekšstatu par to, kādu garšu no katra konkrētā vīna sagaidīt. Lūk, vīna stilu, vispārīgo garšas virzienu uzskaitījums:

  • SVAIGS - Sausie, svaigie (neizturētie) baltvīni, sausie, svaigie rosé, tātad vīni, kuru smarža un garša būs balstīta uz citrusaugļu skābumu un svaigumu.
  • MAIGS - Pussausie rosé, pussausie baltvīni, vīni no Pinot Noir vīnogām – tātad vīni, kuru garšas struktūra būs viegla un ne izteikti skābena.
  • AROMĀTISKS - Vīni no aromātiskajām vīnogām, kas izcelsies ar ļoti izteiktu smaržas buķeti, kuru pamatā būs ziedu un dažādu garšvielu aromāti, tomēr pēc to struktūras nebūs smagnēji.
  • INTENSĪVS - Izteikti izturētie baltvīni, piesātināti, pilnmiesīgi sarkanvīni, stiprinātie vīni, tātad tādi, kuru smarža un garša būs spēcīga un visaptveroša.
  • AUGĻAINS - Sulīgie, ilgi neizturētie sarkanvīni, pussaldie sarkanvīni, jaunās pasaules un karstā klimata pārējie baltvīni, pussaldie baltvīni, tātad vīni, kur smaržā un garšā dominēs svaigi augļi un ogas.

 

ALKOHOLA LIETOŠANAI IR NEGATĪVA IETEKME. Alkoholisko dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.

Instagram Sekot