Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas.
Privātuma politika

Kooperatīvs «Ruppertsberger»


Raksta attēls

Redzot glāzi vīna sev priekšā vai vīna pudeli uz galda, tikai retais zina, kā tieši šis vīns ir darināts. Vēl mazāk ir tādu, kuri zina, kas tieši ir izaudzējuši šim vīnam nepieciešamās vīnogas.

Pašu spēkiem, tikai no sev piederošos dārzos izaudzētām vīnogām un savā vīna darītavā pagatavots vīns ir labi ja katrs desmitais, un tikai! Pārsvarā lielākais vairums pudeļu, ko redzam veikalu plauktos, nāk no vīna ražošanas un tirdzniecības uzņēmumiem, kuri vajadzīgās vīnogas (uzreiz pēc to novākšanas) vai pat jau gatavu vīnu (lielās tvertnēs) iepērk no individuāliem vīnogu audzētājiem un vīndariem vai no vīna kooperatīviem. Eiropā tādejādi vairāk par sešdesmit procentiem vīnam paredzēto vīnogu tiek izaudzētas kooperatīvos. Lielākoties visu kooperatīvu vēsture iesākas līdzīgi – divdesmitā gadsimta pirmajā pusē kāda noteikta reģiona, novada, pilsētiņas vai ciemata zemnieki nolemj apvienoties kooperatīvā, lai vienkārši izdzīvotu. Kooperatīvs deva garantiju, ka par izaudzētajām un nodotajām vīnogām katram zemniekam tiks samaksāts. Daudzus gadu desmitus zemnieki savas izaudzētās vīnogas pārdeva kooperatīvam, kas no tām saražoja vīnu un šo vīnu jau pārdeva tālāk izmanīgiem vīna tirdzniecības namiem, kuri vīnu vai nu vienkārši sapildīja pudelēs un pārdeva to ar kādu populāru, paša tirgotāja radītu nosaukumu, vai arī iepirkto vīnu vēl papildus apstrādāja un veidoja savus, attiecīgajam tirdzniecības namam raksturīgos vīnu maisījumus jeb “blendus”. Tā tas turpinājās līdz pat 20. gadsimta septiņdesmitajiem gadiem, kad kooperatīvus joprojām uztvēra tikai kā lēta vīnogu vai vīna resursu piegādātājus. Bet tagad tas ir mainījies! Pateicoties vīnu popularitātes izaugsmei, jauniem eksporta tirgiem un vīnu patērētāju pieaugošajai interesei par kvalitatīviem un autentiskiem vīniem, kā arī dāsnajām Eiropas subsīdijām, zemnieki savos kooperatīvos pieņēma jaunu izaicinājumu – izgatavot jau gala patērētājam sagatavotus vīnus, pašiem tos pildīt pudelēs un pašiem nodarboties ar šo vīnu tirdzniecības sekmēšanu un pat eksportu. Šādi kooperatīvi tagad ir visos lielajos vīna ražošanas reģionos, ieskaitot dižciltīgo Burgundiju, Bordo un pat Šampaņas provinci. Vācija un lielākais pasaulē pēc saražotā vīna apjoma rīslinga vīnogu audzēšanas reģions – Falca nav izņēmums. Šajā vissiltākajā un vissausākajā Vācijas vīna reģionā ir vairāk par divdesmit vīna kooperatīviem, kas saražo divas trešdaļas visu pārdoto vīnu. Slavenākais un ievērojamākais no tiem ir kooperatīvs Ruppertsberger.

Dibināts 1911. gadā, apvienojoties 86 vīnogu audzētājiem zemniekiem, tas ilgus jo ilgus gadus pārdeva vīnogas lētā Liebfraumilch ražotājiem, bet tajā pat laikā labākās vīnogas paturot pie sevis un saražojot nelielu daudzumu izcila vīna, savu kooperatīva biedru lietošanai. Kad uzņēmums kļuva pietiekami turīgs, tas investēja modernās vīndarīšanas iekārtās, piesaistīja lieliskus vīndarus un izveidoja savu vīna tirdzniecības komandu. Un ar laiku Ruppertsberger vārds kļuva atpazīstams daudzās zemēs, it īpaši Ziemeļeiropā, izceļoties ar saviem augstas kvalitātes gan saldajiem, gan sausajiem baltvīniem, vēlāk attīstot arī savu dzirkstošo vīnu sortimentu, nesenā pagātnē arī rozā un sarkanvīnus. Šobrīd Ruppertsberger apstrādā 450 hektārus pašu labāko Falcas vīna dārzu un gatavo 70 dažādus vīnus, kopā saražojot ap septiņiem miljoniem pudeļu gadā. Man ir patiess lepnums, ka Rimi Vīna dārzā jau piecus gadus ir atrodami gardie Ruppertsberger vīni, sortimentam attīstoties ik gadu – no sākotnējiem, diviem tik ļoti populārajiem (pussausajam augļu piesātinātajam Riesling un saldenajam un smaržu pārbagātajam Gevurztraminer) pionieriem līdz jau deviņiem vīniem ar šī tautā iemīļotā kooperatīva vārdu. Pačukstēšu, ka pie tā mēs nedomājam apstāties, un šogad Rimi Vīna dārzā ir gaidāms papildinājums ar Ruppertsberger bioloģiski audzēto vīnogu vīnu, kā arī ar bezalkoholisko Ruppertsberger, tādējādi paverot šī zīmola cienītāju loku vēl plašāku.

Uz viņu veselību, priekā!

ALKOHOLA LIETOŠANAI IR NEGATĪVA IETEKME. Alkoholisko dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.

Instagram Sekot